Electrica, amendată cu 155.000 de lei

Electrica, amendată cu 155.000 de lei
Nerespectarea prevederilor legale privind racordarea prosumatorilor (producător și consumator, în același timp) la reţelele de energie electrică
Autoritatea Naţională de Reglementare în Energie (ANRE) a sancţionat cu 155.000 de lei societatea Distribuţie Energie Electrică România (DEER) pentru nerespectarea prevederilor legale privind racordarea prosumatorilor (producător și consumator, în același timp) la reţelele de energie electrică.
ANRE a finalizat o acţiune de control desfăşurată la societatea Distribuţie Energie Electrică România (în zona de competenţă a fostei Societăţi de Distribuţie a Energiei Electrice Transilvania Nord) în cadrul căreia s-a verificat respectarea prevederilor legale privind racordarea prosumatorilor la reţelele de energie electrică.
În urma verificărilor efectuate, s-a constatat că operatorul de distribuţie a stabilit incorect soluţii de racordare generând, astfel, costuri suplimentare pentru prosumatori, a furnizat prosumatorilor, prin intermediul paginii de internet, informaţii incomplete privind documentaţia necesară racordării la reţeaua de energie electrică şi a completat incorect conţinutul Avizelor Tehnice de Racordare (ATR) şi al Certificatelor de Racordare (CR).
Pentru faptele săvârşite, societatea Distribuţie Energie Electrică România a fost sancţionată cu amendă contravenţională în valoare de 155.000 lei, dispunându-se, totodată, măsuri şi termene de conformare în vederea remedierii situaţiilor neconforme constatate, se mai arată în comunicatul ANRE.
DEER este societatea de distribuţie a energiei din cadrul grupului Electrica.
Sursa: Realitatea Financiara
Citește și:
- 13:53 - Protest masiv la CE Oltenia: aproape 1.500 de angajați se tem că vor fi concediați de la 1 aprilie – VIDEO
- 09:38 - Prețurile alimentelor ar putea exploda dacă benzina ajunge la 10 lei: avertismentul specialiștilor
- 10:36 - Cu cât cresc facturile la gaze de la 1 aprilie. Anunțul făcut de unul dintre cei mai mari furnizori
- 10:23 - Prețurile carburanților la benzinăriile din București au sărit din nou cu 9 bani
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea Financiara și pe Google News







