ANAF: SUNT TRIMISE E-MAILURI FALSE ÎN NUMELE INSTITUȚIEI

ANAF: SUNT TRIMISE E-MAILURI FALSE ÎN NUMELE INSTITUȚIEI
Cum pot fi depistate e-mailurile frauduloase
Agenţia Naţională de Administrare Fiscală (ANAF) a avertizat că sunt trimise e-mailuri false în numele instituției prin care românii sunt înştiinţaţi că „procesul de rambursare a taxei a fost finalizat”.
Potrivit unui comunicat de presă transmis de Fisc, aceste mesaje nu sunt transmise de ANAF, care comunică securizat, prin intermediul Spaţiului Privat Virtual.
Cum pot fi depistate e-mailurile frauduloase
Conform ANAF, e-mailurile frauduloase conțin elemente distinctive, precum: adresa de e-mail ([email protected]) și denumirea instituţiei: Administraţia Naţională a Fiscalităţii.
De asemenea, există îndemnul de a accesa o pagină de internet în care se cer date personale, potrivit comunicatului ANAF, potrivit Agerpres.
„Reiterăm, ca de fiecare dată, recomandarea de a nu da curs acestor e-mailuri înşelătoare, de a nu accesa linkurile sau documentele din conţinut”, a transmis ANAF.
Citește și:
- 20:54 - Bătaie de joc pe bani publici. S-au pompat 12 miliarde de lei, dar hidrocentrala de la Răstolnița nu funcționează - VIDEO
- 20:05 - Ninel Peia: Lecția dronei din Marea Neagră! Avem nevoie de un sistem integrat de apărare asimetrică a Dobrogei și Mării Negre (SIAAD-MN).
- 17:14 - Bonus de până la 40% la salariu, dar nu pentru oricine. Guvernul schimbă regulile pentru unii angajați: nu ai perfomanță, nu primești bani în plus
- 16:13 - Fructele și legumele cu cele mai multe pesticide. Ancheta EXPLOZIVĂ Realitatea Plus – VIDEO
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea Financiara și pe Google News














