Franţa domină topul celor mai bune şcoli de afaceri din Europa

Franţa domină topul celor mai bune şcoli de afaceri din Europa
London Business School (LSB), care a fost numărul unu în perioada 2015-2019, este acum pe locul doi
Topul celor mai bune şcoli europene de afaceri în 2020 este dominat de cele din Franţa, care au cele mai bune programe de master şi cursuri pentru cadrele de conducere, conform clasamentului realizat de publicaţia britanică The Financial Times (FT).
London Business School (LSB), care a fost numărul unu în perioada 2015-2019, este acum pe locul doi.
Patru instituţii din Paris şi din jur - HEC Paris, Insead, Essec şi ESCP - sunt în top zece al clasamentului realizat de FT al celor mai bune 90 de şcoli de afaceri din Europa, care include 22 de şcoli franceze.
Eloic Peyrache, decanul interimar al HEC Paris, spune că una din explicaţiile performanţei instituţiei o reprezintă investiţia în Masterul în Administrarea Afacerilor (MBA) şi atragerea studenţilor străini.
"Am devenit parteneri globali ai companiilor care vin să recruteze de la noi forţă de muncă pentru posturi din întreaga lume", a explicat Peyrache.
Marea Britanie are două instituţii în top 10: London Business School şi Oxford Said, trei în top 20: Warwick, Cambridge Judge şi Imperial, iar în topul celor mai bune 90 de şcoli de afaceri din Europa sunt 19 şcoli de afaceri din Regatul Unit.
Clasamentul celor 90 de şcoli se bazează pe performanţele lor în domeniile: Master în Administrarea Afacerilor (MBA), Executive MBA, Master în Management şi doi indicatori pentru educaţia pentru cadrele de conducere, potrivit agerpres.
În ultimele luni a sporit interesul pentru şcolile europene de afaceri, chiar dacă pandemia de coronavirus (Covid-19) a dus la desfăşurarea online a celor mai multe cursuri, iar companiile şi-au redus bugetele pentru instruirea angajaţilor.
Sursa: Realitatea de Diaspora
Citește și:
- 20:16 - Subiectul Realitatea PLUS ia amploare majoră în presa internațională. După jurnaliștii americani, cei italieni preiau cazul deciziei CNA și trag semnalul de alarmă
- 10:38 - Eugen Rădulescu (BNR), verdict dur pentru administrația americană: Cum să nu intuiești închiderea Strâmtorii Ormuz? Nimic nu putea fi mai previzibil
- 20:42 - În ce țară se află cei mai stresați angajați din Europa? Date surprinzătoare despre piața muncii din România
- 19:59 - Apare o nouă pensie în România. Sistemul este inspirat din modelul american, unde contribuabilul ia deciziile principale
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea Financiara și pe Google News











