Marcel Ciolacu a confirmat că schema de compensare cu 50 de bani a carburanților se prelungește

Noi scumpiri la pompă: stocurile de carburanți sunt aproape terminate! Cu cât va crește prețul unui plin
Articol scris de Scris de Emanuel FocșanPreședintele PSD Marcel Ciolacu a confirmat, marți, că facilitatea de compensare cu 50 de bani/litru de benzină sau motorină se va prelungi până la finele anului. Precizarea vine în condițiile în care Guvernul trebuie să ia o măsură în acest sens, deoarece actuala perioadă de valabilitate a schemei expiră la sfârșitul lunii septembrie.
„În ceea ce privește ordonanța (OUG 106/30.06.2022 - Pentru susținerea acordării de reduceri ale prețurilor la benzină și motorină - N.R.) se prelungește până la sfârșitul anului. Rămâne la fel”, a afirmat liderul PSD Marcel Ciolacu.
Anunțul său vine după ce, pe surse, exista deja informația că în ședința de luni a Coaliției de guvernământ s-a decis ca măsura de compensare a carburanților cu 50 de bani pe litru să se prelungească încă 3 luni.
Inițial, a fost vehiculată ideea că facilitatea nu va mai fi aplicată deloc sau se va aplica doar pentru motorină.
OUG 106/2022 a intrat în vigoare din data de 1 iulie și expiră în data de 30 septembrie.
Citește și:
- 09:34 - Țara din Europa unde șoferii dau buzna doar ca să facă plinul. „Turismul la pompă” explodează la granițe
- 14:16 - România, printre puținele țări din UE unde benzina s-a ieftinit în aprilie. Situația motorinei
- 10:23 - Cât costă benzina și motorina luni, 25 mai. Unde găsesc șoferii cel mai ieftin carburant
- 09:26 - Petrișor Peiu (liderul senatorilor AUR): „România riscă să plătească miliarde pentru proiecte nucleare fără strategie și fără garanții reale”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea Financiara și pe Google News














