ANAF pregătește un nou formular pentru direcționarea unei sume din impozitul pe venit

anaf poza bun
Ministerul Finanţelor Publice şi Agenţia Naţională de Administrare Fiscală (ANAF) au anunţat că elaborează un formular simplificat pentru direcţionarea, către entităţile non-profit sau unităţile de cult, a unei sume din impozitul de venit aferent anului 2019.
Formularul va fi publicat săptămâna viitoare şi va putea fi utilizat, opţional, până la termenul de 25 mai, de către contribuabilii care nu şi-au exprimat deja opţiunile.”Noul formular vine în întâmpinarea cererilor exprimate de către o parte din societatea civilă şi nu va afecta în niciun fel sumele deja direcţionate prin cele două formulare alternative, care vor putea fi utilizate în continuare, în funcţie de opţiunile fiecăruia”, se arată într-un comunicat ANAF.
Citește și:
- 18:16 - Schimbare majoră în Codul Fiscal: Dreptul de deducere a TVA nu se mai prescrie începând de azi
- 17:36 - Cum se vor schimba salariile din sectorul public și când dispar o parte din sporuri
- 08:05 - Analiză Daniel Udrescu: Statul impozitează inflația. Statul nesocotește justa așezare a sarcinilor fiscale și necesitatea protecției proprietății
- 20:47 - Analiză Daniel Udrescu: Cum CCR a nedreptățit magistrații
Urmărește știrile Realitatea Financiara și pe Google News













