CFR Călători bagă vagoane de dormit pe liniile care circulă ziua

cfr calatori
Articol scris de Scris de Emanuel FocșanCFR Călători introduce vagoane de dormit pe mai multe garnituri care circulă pe timpul zilei, dar pe distnanțe foarte mari, iar durata călătoriei depășește 10 – 15 ore. Noul serviciu a fost introdus chiar la sugestia pasagerilor, a declarat pentru Radio România Actualități directorul general al CFR Călători, Dan Costescu.
Trenurile la care vor fi introduse vagoane-cușetă sunt cele de pe relația Iași-Timișoara Nord și retur, cu o durată medie de 16 ore și București Nord - Baia Mare/retur, cu o durată medie a călătoriei de 14 ore.”Avem trenuri care, programat, trec de 10 ore în parcurs și atunci sunt o mulțime oameni care doresc să se odihnească şi pe durata călătoriei, dar sunt oameni care doresc să aibă un regim de exclusivitate în tren, să îşi rezerve o cabină în care să fie singuri sau într-o formulă mai restrânsă, cu soţul, soţia, partenerul”, a declarat șeful operatorului feroviar de stat.
Citește și:
- 19:17 - Soluția de avarie pe Linia 5. Primăria Capitalei montează 5.000 de stâlpișori din cauciuc, după ce a „uitat” să prevadă separatoare în proiectul inițial
- 18:45 - S-au găsit bani prin SAFE, din buzunarul românilor, pentru drumul expres care va conecta frontiera cu Ucraina
- 09:39 - Reguli noi de la Primăria Capitalei. Ce pățesc bucureștenii care ignoră notificările de reabilitare a imobilelor
- 09:12 - CFR Marfă cere intrarea în faliment. Activitatea ar putea fi preluată de Carpatica Feroviar
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea Financiara și pe Google News














