Ilie Bolojan, despre pachetul de măsuri pentru reducerea deficitului bugetar: ”Îl vom anunța săptămâna viitoare”

MALTA ŞI ROMÂNIA, ŢĂRILE MEMBRE UE CU CEL MAI RIDICAT DEFICIT GUVERNAMENTAL
Premierul României, Ilie Bolojan, a declarat, vineri, că pachetul de măsuri privind reducerea deficitului bugetar va fi anunțat săptămâna viitoare.
”Pachetul de măsuri îl vom anunța săptămâna viitoare”, a spus premierul Ilie Bolojan, după ședința de guvern.
Șeful Executivului a subliniat că România este într-o situație dificilă din punct de vedere economic.
”România este într-o situaţie dificilă ca urmare a deficitelor bugetare cronice din ultimii ani, cel mai mare deficit fiind înregistrat anul trecut”.
”Ca urmare a acestei situaţii şi acumulărilor pe care le avem, avem printre cele mai mici venitori din Europa, ca pondere din PIB, avem cheltuieli mai mari decât ne putem permite. Nu neapărat cheltuieli publice mai mari care ţin de numărul de locuitori, ci cheltuieli publice mult prea mari faţă de numărul de contribuabili. Creditele pe care le luăm sunt la dobânzi destul de ridicate şi pentru că nu putem recupera, într-un termen scurt, acest deficit de 30 de miliarde de euro dintre cheltuielile statului şi venituri, va trebui să luăm şi în perioada următoare credite”, a spus Bolojan.
Premierul a mai spus că, pentru România este foarte important şi este urgent că face două probleme, problema deficitului, pentru echilibrarea lui şi a doua component, cea de accesare a fondurilor europene.
Citește și:
- 09:00 - Schimbări majore la o mare companie aeriană: Mai puține curse în Orientul Mijlociu, extindere pe alte piețe
- 13:23 - Deficitul comercial al României a scăzut cu 15,6% la începutul anului 2026. Date oficiale INS
- 08:37 - România se numără printre statele UE cu cele mai accentuate scăderi ale prețurilor producției industriale în februarie 2026
- 18:33 - Radiografia falimentelor: Comerțul și Construcțiile, îngenunchiate de numărul mare de insolvențe
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea Financiara și pe Google News











