Rubla se prăbușește, dolarul și euro au ajuns la cotații istorice

rubla 1
Sub efectul sancțiunilor economice și bancare impuse în urma invadării Ucrainei, rubla rusească s-a prăbușit, atingând miercuri un minim istoric în fața monedei euro. Și dolarul american a avut o creștere semnificativă după anunțul președintelui Joe Biden privind noi sancțiuni impuse Rusiei.
Cursul de schimb euro a ajuns la 127 de ruble, un nou nivel istoric, față de cotația anterioară de 126 ruble, potrivit RIA Novosti.Și dolarul american a continuat să crească în fața rublei. Cursul de schimb al monedei americane cu decontare a doua zi a ajuns la ora Moscovei a crescut cu 12,36 ruble, la 117,36 ruble, cursul euro - cu 8,44 ruble, la 127,43 ruble, potrivit datelor Bursei din Moscova.„Situația rublei se poate îmbunătăți puțin la deschiderea bursei, când investitorii au nevoie de ruble pentru a cumpăra acțiuni și obligațiuni, iar oferta de valută străină va crește. Deocamdată, ei preferă să păstreze fondurile în valută, iar activitatea de tranzacțiile sunt scăzute”, a explicat un broker rus.
Din data de 24 februarie, ziua declanșării invaziei în Ucraina, rubla rusească și-a înjumătățit valoarea în fața euro, iar autoritățile de la Moscova au luat măsuri dure de restricționare a schimbului valutar și a transferului de valută peste hotare, în încercarea disperată de a face față sancțiunilor fără precedent.
Citește și:
- 06:27 - Viscolul pune la pământ solariile și lasă legumicultorii în pragul falimentului FOTO+VIDEO
- 21:18 - Donald Trump majorează taxele vamale globale la 15%
- 21:11 - Slovacia amenință că va opri exporturile de electricitate către Ucraina
- 13:18 - Ucraina, România și Republica Moldova înființează Alianța Cibernetică pentru Reziliență Regională
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea Financiara și pe Google News


_02b660f80a.webp)









