A fost numit noul președinte al Autorității Fondului pentru Mediu, după scandalul privind lansarea programului ”Rabla penru electrocasnice”

A fost numit noul președinte al Autorității Fondului pentru Mediu, după scandalul privind lansarea programului ”Rabla penru electrocasnice”
Până acum, Cazacu a ocupat funcția de secretar de stat la Ministerul Mediului, Apelor şi Pădurilor
Ştefan-Andrei Cazacu a fost numit în funcţia de preşedinte, cu rang de secretar de stat, al Administraţiei Fondului pentru Mediu. Decizia, luată de premierul interimar Nicolae Ciucă, a fost publicată joi în Monitorul Oficial. Numirea vine în urma demiterii lui Dan-Cătălin Vatamanu după amânarea lansării programului ”Rabla pentru electrocasnice”.
Până acum, Cazacu a ocupat funcția de secretar de stat la Ministerul Mediului, Apelor şi Pădurilor.
Schimbarea din funcție a președintelui AFM a fost cerută de ministrul Mediului, Mircea Fechet, după amânarea lansării programului ”Rabla pentru electrocasnice”, care trebuia să aibă loc pe 15 decembrie.
La doar câteva minute după startul programului, site-ul pe care românii se puteau înscrie pentru a primi voucherele a picat. Ulterior, AFM a transmis că sunt ”suspiciuni privind siguranța informatică a aplicației și a încercărilor anterioare de fraudare a procesului de înscriere prin clonarea unor informații”. Detalii despre acest subiect sunt disponibile AICI.
Sursa: Realitatea Financiara
Citește și:
- 20:40 - Polițiștii din penitenciare cer la CCR blocarea legii salarizării
- 18:00 - Dragoș Pîslaru se duce la Bruxelles ca să-i convingă pe cei din Comisia Europeană că demnitarii nu merită creșteri salariale
- 15:52 - O marca populară de telefoane, acuzată că își ia „comision” din cumpărăturile utilizatorilor
- 13:31 - De la Beirut la București: Ascensiunea controversată a lui Saadeh Hardan
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea Financiara și pe Google News














