Amendă jenantă, de 7.500 de lei, de la statul român pentru OMV, compania cu un profit de 10,3 miliarde
18 feb. 2023, 10:53
Actualizat: 18 feb. 2023, 10:53

Amendă jenantă, de 7.500 de lei, de la statul român pentru OMV, compania cu un profit de 10,3 miliarde
Articol scris de Scris de Realitatea Financiara
Potrivit unor surse, compania a fost amendată cu doar 7.500 de lei, o sumă pe care doar o singură stație de carburanți o încasează în mai puțin de o oră.
Amendă rușinoasă dată de statul român gigantului austriac OMV. Potrivit unor surse, compania a fost amendată cu doar 7.500 de lei, o sumă pe care doar o singură stație de carburanți o încasează în mai puțin de o oră.
Statul român dă prima amendă OMV Petrom pentru că nu a trimis la timp planul de dezvoltare pentru extragerea gazelor din Marea Neagră.
Suma este însă ridicolă, raportat la capacitatea de plată a companiei - doar 7.500 de lei.
Amenda, într-un astfel de caz, este între 15.000 de lei și 30.000 de lei.
OMV are la dispoziție 15 zile să plătească amenda.
Citește și:
- 10:38 - Eugen Rădulescu (BNR), verdict dur pentru administrația americană: Cum să nu intuiești închiderea Strâmtorii Ormuz? Nimic nu putea fi mai previzibil
- 20:42 - În ce țară se află cei mai stresați angajați din Europa? Date surprinzătoare despre piața muncii din România
- 19:59 - Apare o nouă pensie în România. Sistemul este inspirat din modelul american, unde contribuabilul ia deciziile principale
- 18:41 - Cazul Realitatea PLUS explodează în presa din SUA. Ana Maria Păcuraru, interviu exploziv cu ecou internațional - VIDEO
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea Financiara și pe Google News











