Angajaţii termocentralelor, protest în faţa Prefecturii Dolj

Angajaţii termocentralelor, protest în faţa Prefecturii Dolj
Simultan cu protestul de la Craiova au mai fost astfel de acțiuni în Motru și Târgu Jiu
Angajații termocentralelor Ișanița, CET II și Turceni au protestat, joi, în fața Prefecturii Dolj, pentru protecția socială a salariaților CEO în contextul planului de închidere a grupurilor energetice pe bază de cărbune și a carierelor miniere.
Aceștia consideră că Guvernul României „trebuie să oprească imediat abuzul prin care refuză să aplice în totalitate legea 197/2021, legea care recunoaște condițiile speciale de muncă în care minerii și energeticienii și-au desfășurat activitățile”.
Simultan cu protestul de la Craiova au mai fost astfel de acțiuni în Motru și Târgu Jiu, acolo unde, spun liderii de sindicat, „s-a strigat UNITATE și împreună le vom arăta capilor țării, că printre salariații din C.E.Oltenia nu toți ochii sunt închiși și nu toate gurile tac! Salvarea C.E.Oltenia trebuie să înceapă mai întâi de toate și mai înainte de orice, cu salvarea oamenilor care lucrează în această companie, iar noi ne vom bate neîncetat pentru asta”.
Sursa: Realitatea de Dolj
Citește și:
- 20:23 - Dragoș Pîslaru anunță tăierea masivă a sporurilor. Din 151 mai rămân doar 64. Ministrul promite că niciun salariu în plată nu va scădea și elimină excepțiile politice
- 19:46 - Modificări la OUG 32/2026. Cum se va schimba procesul de angajare a cetățenilor străini în România
- 19:17 - Soluția de avarie pe Linia 5. Primăria Capitalei montează 5.000 de stâlpișori din cauciuc, după ce a „uitat” să prevadă separatoare în proiectul inițial
- 18:45 - S-au găsit bani prin SAFE, din buzunarul românilor, pentru drumul expres care va conecta frontiera cu Ucraina
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea Financiara și pe Google News














