COMERCIANȚII VOR FI OBLIGAȚI SĂ AFIȘEZE ADAOSUL APLICAT PRODUSELOR, POTRIVIT UNUI ORDIN ANPC

COMERCIANȚII VOR FI OBLIGAȚI SĂ AFIȘEZE ADAOSUL APLICAT PRODUSELOR, POTRIVIT UNUI ORDIN ANPC
Afișarea se va face prin inscripţionarea pe produs
Autoritatea Naţională pentru Protecţia Consumatorilor a lansat în dezbatere publică un proiect de Ordin prin care magazinele vor fi fi obligate să afișeze la raft adaosul comercial aplicat produselor comercializate în raport cu preţul de bază al producătorului.
În cazul unei vânzări directe, operatorii economici sunt obligaţi să informeze consumatorii, prin inscripţionarea pe produs sau în imediata vecinătate a adaosului comercial aplicat produsului în raport cu preţul de bază al producătorului, în acelaşi câmp vizual în care este afişat preţul şi utilizând aceleaşi caractere de font, culoare, mărime şi alte caracteristici ca cele utilizate la evidenţierea preţului produsului.
În cazul unei vânzări on-line, operatorii economici sunt obligaţi să informeze consumatorii, prin afişarea în acelaşi câmp vizual în care este expus preţul produsului, a adaosului comercial aplicat produsului în raport cu preţul de bază al producătorului, utilizând aceleaşi caractere de font, culoare, mărime şi alte caracteristici ca cele utilizate la evidenţierea preţului produsului.
Potrivit reprezentanţilor ANPC, proiectul a fost pus în transparenţă.
După 30 de zile va fi trimis spre publicare în Monitorul Oficial.
ANPC consideră că această reglementare va asigura o mai bună protecție a consumatorilor împotriva unor practici comerciale incorecte și va contribui la dezvoltarea unei piețe mai transparente.
Citește și:
- 10:38 - Eugen Rădulescu (BNR), verdict dur pentru administrația americană: Cum să nu intuiești închiderea Strâmtorii Ormuz? Nimic nu putea fi mai previzibil
- 20:42 - În ce țară se află cei mai stresați angajați din Europa? Date surprinzătoare despre piața muncii din România
- 19:59 - Apare o nouă pensie în România. Sistemul este inspirat din modelul american, unde contribuabilul ia deciziile principale
- 18:41 - Cazul Realitatea PLUS explodează în presa din SUA. Ana Maria Păcuraru, interviu exploziv cu ecou internațional - VIDEO
Urmărește știrile Realitatea Financiara și pe Google News











