Febra aurului continuă. Într-o lună, prețul a crescut mai mult decât într-o jumătate de an
1 apr. 2024, 16:17
Actualizat: 1 apr. 2024, 16:17

România vrea tezaurul din Rusia înapoi - Peste 90 de tone de aur au ajuns la Moscova
Articol scris de Scris de E F
O nouă cotație record pentru gramul de aur, pe piața bancară din România. BNR a anunțat luni un preț de 330 de lei/gram, ceea ce înseamnă că în luna martie gramul de metal nobil s-a scumpit cu zeci de lei.
Gramul de aur s-a scumpit, luni, cu mai mult de doi lei, ajungând la o cotaţie-record de 333 de lei şi 38 de bani. Față de prima zi a lunii martie, metalul galben s-a scumpit cu 30 de lei.


Mai mult, un gram de aur s-a scumpit într-o singură lună cu mai mult decât într-o jumătate de an, potrivit raportărilor zilnice ale BNR.
Citește și:
- 10:38 - Eugen Rădulescu (BNR), verdict dur pentru administrația americană: Cum să nu intuiești închiderea Strâmtorii Ormuz? Nimic nu putea fi mai previzibil
- 20:42 - În ce țară se află cei mai stresați angajați din Europa? Date surprinzătoare despre piața muncii din România
- 19:59 - Apare o nouă pensie în România. Sistemul este inspirat din modelul american, unde contribuabilul ia deciziile principale
- 18:41 - Cazul Realitatea PLUS explodează în presa din SUA. Ana Maria Păcuraru, interviu exploziv cu ecou internațional - VIDEO
Urmărește știrile Realitatea Financiara și pe Google News











