INS: INFLAȚIA A URCAT LA 9,9% ÎN AUGUST

INS: INFLAȚIA A URCAT LA 9,9% ÎN AUGUST
Rata anuală a inflaţiei a crescut semnificativ în luna august 2025, ajungând la 9,9%, faţă de 7,8% în luna iulie, potrivit datelor publicate joi de Institutul Național de Statistică (INS).
Rata anuală a inflaţiei a crescut semnificativ în luna august 2025, ajungând la 9,9%, faţă de 7,8% în luna iulie, potrivit datelor publicate joi de Institutul Național de Statistică (INS).
Comparativ cu luna precedentă, preţurile de consum s-au majorat, în medie, cu 2,1%, semnalând o accelerare a creșterii costului vieții pentru populație.
INS a mai anunţat că rata inflaţiei de la începutul anului (august 2025 comparativ cu decembrie 2024) a fost de 8,1%. De asemenea, rata medie a modificării preţurilor de consum în ultimele 12 luni (septembrie 2024 – august 2025), faţă de precedentele 12 luni (septembrie 2023 – august 2024), a fost de 5,7%.
Creșterea abruptă a inflației ar putea determina autoritățile monetare și guvernamentale să ia măsuri suplimentare pentru temperarea prețurilor și menținerea stabilității economice.
Sursa: Realitatea Financiara
Citește și:
- 15:54 - Sindicatele din Sănătate amenință cu proteste masive, revoltate de proiectul legii salarizării: „Inechitabilă, incompletă și profund defavorabilă”
- 12:53 - Când ești obligat să permiți accesul asociației de proprietari în apartament și ce riști dacă refuzi
- 10:47 - Becuri care pâlpâie, electrocasnice care se defectează. Un sibian a forțat ANRE să sancționeze distribuitorul de energie și a schimbat regula jocului
- 10:44 - Analiză Daniel Udrescu: ANAF realizează și control fiscal internațional
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea Financiara și pe Google News














