UE cere României să transpună în mod corect cea de-a IV-a Directivă privind spălarea banilor

UE cere României să transpună în mod corect cea de-a IV-a Directivă privind spălarea banilor
CE atenţionează România să aplice în mod corect Directiva privind spălarea banilor
Comisia Europeană a trimis joi României, Germaniei şi Portugaliei scrisori de punere în întârziere pentru că nu au transpus în mod corect cea de-a IV-a Directivă privind spălarea banilor (AMLD4).
Într-un comunicat, Executivul comunitar subliniază că termenul limită pentru transpunerea în legislaţia naţională a directivei AMLD4 a fost 27 iunie 2017. După o evaluare a măsurilor de transpunere adoptate de cele trei state membre, Comisia a ajuns la concluzia că mai multe prevederi ale Directivei nu au fost transpuse în mod corect în legislaţia naţională.
Normele privind combaterea spălării banilor sunt cruciale în lupta împotriva acestui fenomen şi a finanţării terorismului. Recentele scandaluri de spălare a banilor au evidenţiat necesitatea unor norme mai stricte la nivelul UE. Lacunele legislative dintr-un singur stat membru afectează întreaga UE. Din acest motiv, normele UE ar trebui să fie puse în aplicare şi supravegheate în mod eficient, pentru a combate criminalitatea şi a asigura protecţia sistemului financiar.
"Comisia a decis astăzi că statele membre menţionate trebuie să îmbunătăţească unele aspecte fundamentele ale cadrului legal privind combaterea spălării banilor, precum schimbul adecvat de informaţii între unităţile de informaţii financiare, cerinţe referitoare la proceduri de due diligence şi cooperare adecvată între unităţile de informaţii financiare precum şi transparenţa cu privire la registrele de beneficiari", subliniază Executivul comunitar, potrivit Agerpres.
Germania, Portugalia şi România au la dispoziţie două luni pentru a veni cu un răspuns satisfăcător la argumentele ridicate de Comisie. În caz contrar, Comisia poate decide să trimită un aviz motivat.
Sursa: Realitatea Financiara
Citește și:
- 06:27 - Viscolul pune la pământ solariile și lasă legumicultorii în pragul falimentului FOTO+VIDEO
- 21:18 - Donald Trump majorează taxele vamale globale la 15%
- 21:11 - Slovacia amenință că va opri exporturile de electricitate către Ucraina
- 13:18 - Ucraina, România și Republica Moldova înființează Alianța Cibernetică pentru Reziliență Regională
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea Financiara și pe Google News


_02b660f80a.webp)









