ULTIMA ZI DE DEPUNERE A DOSARELOR ÎN VEDEREA OBȚINERII VOUCHERELOR PENTRU PANOURI FOTOVOLTAICE ȘI REABILITAREA LOCUINȚELOR

ULTIMA ZI DE DEPUNERE A DOSARELOR ÎN VEDEREA OBȚINERII VOUCHERELOR PENTRU PANOURI FOTOVOLTAICE ȘI REABILITAREA LOCUINȚELOR
Persoanele eligibile pot solicita vouchere de până la 10.000 de euro pentru instalarea de panouri fotovoltaice și baterii pentru stocarea energiei verzi sau 20.200 de euro pentru reabilitarea locuinței
Guvernul României, prin Ministerul Fondurilor Europene, a prelungit termenul pentru depunerea dosarelor în vederea obținerii voucherelor destinate instalării de panouri fotovoltaice și baterii, precum și pentru reabilitarea locuințelor, până pe 3 martie 2025. Această decizie oferă românilor cu venituri mici șansa de a beneficia de fonduri europene nerambursabile pentru a-și îmbunătăți eficiența energetică.
Persoanele eligibile pot solicita vouchere de până la 10.000 de euro pentru instalarea de panouri fotovoltaice și baterii pentru stocarea energiei verzi sau 20.200 de euro pentru reabilitarea locuinței. Fondurile pot fi folosite pentru diverse lucrări, inclusiv instalarea unui termosistem, montarea de feronerie termoizolantă, schimbarea acoperișului sau izolarea pereților exteriori.
Expertul în energie verde, Dan Tudose, subliniază că acest program poate ajuta românii să-și reducă semnificativ facturile la energie și să îmbunătățească confortul locativ fără a face investiții proprii.
Pentru a aplica, solicitantul trebuie să aibă venituri sub 1.500 lei pe membru de familie sau gospodărie și să depună dosarul la primărie sau la Consiliul Județean. Informațiile detaliate și documentele necesare pentru obținerea voucherelor pot fi consultate la autoritățile locale.
Sursa: Realitatea Financiara
Citește și:
- 06:27 - Viscolul pune la pământ solariile și lasă legumicultorii în pragul falimentului FOTO+VIDEO
- 21:18 - Donald Trump majorează taxele vamale globale la 15%
- 21:11 - Slovacia amenință că va opri exporturile de electricitate către Ucraina
- 13:18 - Ucraina, România și Republica Moldova înființează Alianța Cibernetică pentru Reziliență Regională
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea Financiara și pe Google News


_02b660f80a.webp)









